Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... cetetean non EU
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

cetetean non EU

un cetatean strain dintr-o tara non UE cu viza de lunga sedere in Romania si permis de munca , poate intra in alte tari membre UE , fara sa mai solicite alta viza ?
daca este numai pentru Romania nu poate.
Permisul de lunga sedere in Romania ii da anumite drepturi NUMAI pe teritoriul Romaniei.

Daca intre tara al carei cetatean este si tara UE in care vrea sa calatoreasca este prevazut, prin conventie bilaterala, ca este necesara obtinerea vizei, atunci trebuie sa obtina viza respectiva (o poate lua de la consulatul din tara natala sau din Romania al tarii in care vrea sa mearga). In acest caz, faptul ca sta si munceste in Romania nu-l ajuta cu nimic.

De la consulatul tarii pe care vrea sa o viziteze obtine toate informatiile (se poate si telefonic).