Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea Sprijin pentru persoane cu dizabilitati
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

Sprijin pentru persoane cu dizabilitati

Buna ziua
Leguitorul a uitat, din nou, de persoanele cu handicap si ma refer la legea nr. 9/2013, art. 8 precum si legea 448/2006.
Cu alte cuvinte, o persoana cu handicap nu poate avea, conduce sau nu se poate folosi de un autoturism intrucat legea a restrictionat si mai mult conditiile de scutire de la plata birului de inmatriculare (indiferent de denumire).
Azi, o persoana cu handicap, printre alte cele ''obisnuite'', are nevoie de:
-permis de conducere valabil - cum sa dobandesti permis de conducere daca nu exista scoala de soferi cu autoturism modificat, mai mult, cum sa ai pentru fiecare dizabilitate in parte un astfel de autoturism?!
- autoturism adaptat la dizabilitate, dpdv mecanic - nu exista in Romania service autorizat pentru modificari mecanice pentru persoanele cu handicap, astfel este imposibil de a obtine certificarea RAR in acest sens.
Cu alte cuvinte draga leguitorule, de ce imi ceri ceva ce nu iti pot da??

Propunere:
- sa fie scutit de la plata taxelor, impozitului autoturismele inmatriculate (fara posibilitate de instrainare 5 ani) in vederea folosirii de catre persoana cu handica, tutorele sau curatorul acesteia, rudele de gradul 1 si 2. In caz de utilizare de alta persoana decat cele mentionate mai sus, anularea certificatului de inmatriculare si radierea din circulatie. Obligativitatea de a purta semn distinctiv la vedere, astfel aceste autoturisme ar fi usor de depistat in trafic si nu s-ar pune problema inmatricularii de convenienta.
- autoturismele inmatriculate astfel sa nu fie supuse modificarilor mecanice.

Cum se procedeaza pentru a propune aceasta modificare? Prin urmare anunt avocatul poporului?
pop sorin, utilizator
Raspuns util.
Multumesc.