Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am voie sa-mi consult personal dosarul de la ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Am voie sa-mi consult personal dosarul de la judecatorie ?

Am fost zilele trecute la judecatoria Campina, cu o cunostinta, care in calitatea sa de reclamant intr-un dosar, a vrut sa-si vada dosarul. Cei de la arhiva i-au spus ca nu poate sa-si vada dosarul decat cu un avocat.

Intrebare: exista vreo lege care obliga reclamantul sa-si aduca un avocat la judecatorie, pentru a-si vedea dosarul ?
Dupa cate cunosc eu, nu exista o lege care spune ca una din partile din proces nu poate sa-si vada dosarul decat prin avocat.
Cel putin eu mi-am vazut un dosar in instanta fara nici un avocat.
Stimată doamnă,

Este un abuz. Dacă partea dorește să-și consulte dosarul, nu esistă nici o interdicție legală pentru a o împiedica.

Fiind însă vacanță, va trebui să se încadreze în programul de lucru al arhivei, care este restrâns față de perioada normală de lucru.

Cu stimă.
Cunostiinta sa mearga din nou la arhiva judecatoriei,sa procedeze ca si prima data cerand dosarul ptr.studiu/cercetare,iar in cazul in care cei de la arhiva vor da acelasi raspuns, cunostiinta dvs sa le ceara functionarilor sa ii arate ei legea pe care se bazeaza.

@adolfinapop are dreptate!
Partea personal are acces la dosarul sau, cu conditia sa prezinte la arhiva o carte de identitate si ca dosarul sa se afle in arhiva. Partea poate face xerox din dosar, formuland o cerere scrisa in acest sens.

Nu are nevoie de un avocat care sa o insoteasca pt studierea dosarului, legea nu impune nicaieri acest lucru.
Cod Proceduera Civila- Nou:
Art. 13. -
....................................................................
"(3) Partilor li se asigura posibilitatea de a participa la toate fazele de desfasurare a procesului. Ele pot sa ia cunostinta de cuprinsul dosarului, sa propuna probe, sa isi faca aparari, sa isi prezinte sustinerile in scris si oral si sa exercite caile legale de atac, cu respectarea conditiilor prevazute de lege."