avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Comunicarea motivelor pentru care am fost citat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Comunicarea motivelor pentru care am fost citat

O prietena a gasit o citatie in cutia postala neansotita de comunicarea motivatiei citatiei (nu stie de ce a fost citata). I s-a spus doar sa se prezinte in data de ... la judecatoria .... in caliate de parat intr-un proces civil.
Mentionez faptul ca reclamantul este o persoana decedata.
Intrebarea este: cum poate afla de ce este acuzata astfel incat sa poata formula o intampinare? Cine trebuie sa ii aduca la cunostinta acuzatiile?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Sunrunner , utilizator 23:47, 17 Ianuarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca vorbim de un proces civil nu vorbim despre acuzatii ci eventuale pretentii.

Partea citata are posibilitatea sa se prezinte la arhiva instantei spre a studia dosarul si a efectua copii xerox, apoi sa solicite o eventuala repunere in termen pt a depune intampinare.
Am inteles.
Va multumesc frumos, dna avocat! :-)
Ultima modificare: Marți, 16 Ianuarie 2018
Sunrunner, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ca sa fie cel mai simplu în astfel de cazuri se angajează avocat pentru studierea dosarului.
Asa persoana obține si informatii juridice concrete si ce anume se poate face in functie de ceea ce se afla la dosar.
E bine să meargă mai repede sa rezolve ca sa nu aiba probleme cu termenele procedurale sau sa nu mai poata fi găsit dosarul în arhiva.
Un raspuns pertinent, va multumesc.
Mai departe este alegerea ei cum va actiona.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Citatie la doua zile ili47 ili47 Buna, prietena mea la data de 19 dec.2014 a gasit in cutia postala citatie de la Judecatorie ,ca este data in judecata de catre fratele sau ,plangere depusa la ... (vezi toată discuția)
Nu am primit hotararea dutzu dutzu salut am si eu o problema sunt in litigiu cu fostul angajator pt concediere, am pierdut procesul, sentinta s-a dat pe 17.10.2008. azi am aflat(avocata mea ... (vezi toată discuția)