Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Comunicarea motivelor pentru care am fost citat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Comunicarea motivelor pentru care am fost citat

O prietena a gasit o citatie in cutia postala neansotita de comunicarea motivatiei citatiei (nu stie de ce a fost citata). I s-a spus doar sa se prezinte in data de ... la judecatoria .... in caliate de parat intr-un proces civil.
Mentionez faptul ca reclamantul este o persoana decedata.
Intrebarea este: cum poate afla de ce este acuzata astfel incat sa poata formula o intampinare? Cine trebuie sa ii aduca la cunostinta acuzatiile?
Va multumesc!
Daca vorbim de un proces civil nu vorbim despre acuzatii ci eventuale pretentii.

Partea citata are posibilitatea sa se prezinte la arhiva instantei spre a studia dosarul si a efectua copii xerox, apoi sa solicite o eventuala repunere in termen pt a depune intampinare.
Am inteles.
Va multumesc frumos, dna avocat! :-)
Sunrunner, utilizator
Ca sa fie cel mai simplu în astfel de cazuri se angajează avocat pentru studierea dosarului.
Asa persoana obține si informatii juridice concrete si ce anume se poate face in functie de ceea ce se afla la dosar.
E bine să meargă mai repede sa rezolve ca sa nu aiba probleme cu termenele procedurale sau sa nu mai poata fi găsit dosarul în arhiva.
Un raspuns pertinent, va multumesc.
Mai departe este alegerea ei cum va actiona.