Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vreau sa plec de acasa!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vreau sa plec de acasa!

Buna!Am 17 ani si vreau sa plec de acasa.Nu ma mai inteleg deloc cu parintii si vreau sa plec la iubitul meu care este major.Nu as vrea sa pateasca nimic el din cauza plecarii mele de acasa.Ce as putea face sa nu ma poata lua acasa dar nici iubitul meu sa nu pateasca ceva?Exista acte in care eu sa imi asum plecarea?Casatoria fara acordul lor este posibila?
stimata domnisoara,sunt parinte si am o fata care a implinit anul acesta 18 ani, daca fata mea ar fi facut asa ceva ,crede-ma ca (iubitul)ar fi fost primul care ar fi aflat parerea mea.dupa trezirea din terapie. din fericire eu am invatat sa discut orice probleme de viata cu fata si nu am ajuns pana acum in asemenea situatie.te sfatuiesc sa discuti deschis cu parintii,sa le ceri sfatul,,,sfatul meu este : lasa-ti iubitul in plata domnului si gandeste-te la viata ta ,nu-ti inchide viata in mod prostesc la 17 ani,incearca sa obtii mai mult de la viata decat un iubit care mai devreme sau mai tarziu va sfarsi in bautura si tu te vei trezi ca regreti pasul facut ,asa cum se intampla cu majoritatea relatiilor incepute la 17 ani. i-ti doresc mult noroc in decizia pe care o vei lua...cu stima Geo
Iubitului tau nu i se poate intampla nimic, doar nu te-a luat cu forta, ai venit singura la el.
acum crezi ca esti nedreptatita dar analizeaza-te: ai terminat o scoala/ esti in stare sa iti castigi existenta? Daca iubitului ii este indiferent sau poate chiar nu are chef sa te primeasca? vrea doar sa traiti asa episoade aventuroase. Este el in stare sa castige un salariu care sa va asigure traiul, sa te intretina 2 ani la liceu? La varsta asta cred ca nu sta singur ci cu parintii. Crezi ca parintii lui vor fi bucurosi sa aiba o persoana in plus in casa? pe care sa o intretina? mancare, spalat, imbracat, incaltat, rechizite etc.
Cred ca ti-e prea bine ...
Daca vrei sa-ti ratezi viitorul du-te la iubitul tau. Daca acel baiat te iubeste, te va trimite inapoi pachet, daca nu, te va primi cu bratele deschise pt ca la un moment dat vei pleca singura cand el se va fi saturat de tine.
Dar...relatia unui adult cu un minor nu mai este incriminata de Lege, nu este penala ?....
Daca aveati 14 ani.
Buna seara,
Draga mea ramai acasa langa parintii tai...rai ..buni ...sunt ai tai...sti se spune ...rau e cu rau....dar mai rau e fara rau....asa ca ramai cu ai tai, poate sunt severi cu tine, poate te-au judecat gresit odinioara, nu-i bai , rabda, iubeste-i mult din suflet, nu face un pas gresit in viata ca iti vei distruge tineretea si frumusetea ta , e pacat....
Imi cer scuze , am si eu o fetita are 11 ani, o iubesc din suflet, si numai am pe nimeni decat pe ea, parintii mei au decedat, am avut o copilarie muncita si parintii mei erau foarte severi mai ales ca eram fata, mama ta va fi daramata pentru pasul pe care il vei face, sti mama e tot mama si iarta , dar o bagi in pamant de vie......
Aici pe forum gasesti un indemn, un povat, ia-o ca atare..in fond este viata ta...dar ai grija sa nu fie scurta
Cu drag,
ynna