Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune teren agricol retrocedat dupa1989
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune teren agricol retrocedat dupa1989

Buna ziua!
Mama a mostenit , dupa Revolutia din 1989, impreuna cu alti 8 frati si surori, cam 5 Ha de pamant agricol. O sora care are si certificatul de deces al bunicii si actul de proprietate al terenului, nu a facut indiviziunea, iar acum spune ca nu mai are actele. Se poate face, de catre mama mea, un nou act de deces si de proprietate, pentru a face cu ceilalti frati indiviziunea, pentru a-si lua fiecare partea care ii revine? Ce anume trebuie facut?
Multumesc!
Nu a facut iesirea din indiviziune nu indiviziunea.
Se pot elibera duplicate atat dupa certificatul de deces cat si dupa titlul de proprietate. Apoi dezbateti succesiunea si faceti partajul, daca nu va intelegeti pe cale amiabila la notar , veti apela la instanta.