Forum Discuţii juridice Executare silită Executare Imobil
Discuție deschisă în Executare silită

Executare Imobil

Buna ziua,

Intentionez sa achizitionez un imobil scos la executare silita, fiind ipotecat de catre banca in baza unui credit accesat, insa am urmatoarele neclaritati:
1. Datoriile catre furnizorii de utirlitati ale fostului proprietar vor fi suportate de catre mine?
2. Datoriile catre asociatia de proprietari imi va fi imputata mie? Mentionez ca in CF exista somatie de plata inregistrata de catre Asociatia de Proprietari.
3. Datoriile catre impozitul local vor fi suportate de care mine ca si nou proprietar?
4. Valoarea achizitiei imobilului este undeva la jumate din datoria fostului chirias. Cum se vor imparti pe bani cei de la banca respectiv cei de la asociatia de proprietari?
5. Odata adjudecata licitatia cum se procedeaza concret la evacuarea fostului proprietar in cazul in care acesta refuza de bunavoie?
6. Ce se intampla cu bunurile din apartamant in cazul in care fostul proprietar refuza sa le scoata din imobil?
7. Persoana executata este mai invarsta, exista posibilitatea ca dupa adjudecare, sa fiu actionat in instanta de catre fostul proprietar pe motive sociale?
8. Care sunt alte motive care ar putea sa apara, pentru a intarzia mutarea mea in acel imobil?

Astept cu interes lamuriri cat mai detaliate din partea dumneavoastra.
Va multumesc anticipat.
ab17, utilizator
1-In situatia in care debitorul se afla inregistrat cu restante la furnizorii de servicii,acesta este direct si unic raspunzator pentru acestea
2-La dosarul de executare silita exista document din partea asociatiei de proprietari?
daca la OCPI exista notata somatia pe cale de consecinta bej are obligatia sa retina suma din pretul de adjudecare si ulterior sa o vireze asociatiei de proprietari
3-Dvs va revine obligatia achitarii obligatiilor aferent schimbare drept de proprietate si impozite de la data adjudecarii bunului dedus executari silite
4-Daca imobilul nu a fost inca adjudecat dvs deja cunoasteti valoarea de achizitie a imobilului ?
5-Bej detine autoritatea si competenta sa desfasoare acte si actiuni,in vederea punerii la dispozitie a imobilului adjudecat,respectiv poate apela si la autoritati in vederea evacuarii locatarilor care domiciliaza fara drept legal
6-Pentru bunurile existente in imobil se incheie PV ,se notifica proprietarul cu termen concret pana la care are oblighatia sa ridice bunurile
Daca in termenul notificat proprietarul nu se achita de obligatie,adjudecatarul detine obligatia sa preia si sa depoziteze bunurile respective in vederea predarii catre proprietarul acestora
7-In situatia in care in termen legal debitorul nu a inteles sa formuleze contestatie la executare,ulterior,orice pretentie este tardiv formulata
8-Este hazardat a emite raspuns concret,solutionarea este distincta pentru fiecare caz in parte
Buna ziua,

Va multumesc frumos pentru raspunsuri.
La punctul 4 era o presupunere ca imobilul se va adjudeca la jumatate din valoarea datorata.
Inatradevar nu am de unde sa stiu in avans pretul final la care acest imobil va fi adjudecat.
La ultimul punct ma asteptam sa primesc un feedback de la alte persoane care poate au trecut prin aceasta situatie si au intampinat alte probleme fata de cele enumerate de catre mine.

Va multumesc.