Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inmatriculare masina grad handicap 1
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inmatriculare masina grad handicap 1

Salut,

Vreau sa inscriu o masina adusa din Anglia am o ruda care are gradul 1 de handicap locomotor insa nu poseda permis de conducere, as vrea sa inscriu masina ca tot romanul fara sa platesc taxa de timbru fiind prea ,,nesimtita" exista vre-o posibiliate? Gen sa ii donez masina sa fie pe numele persoanei respective iar eu sa o conduc unde are nevoie sau o alta posibilitate daca exista sa nu platesc taxa de timbru

Va multumesc!

Cu stima,
Una dintre conditiile obligatorii pentru ca un autovehicul sa poata fi inmatriculat de catre o persona cu decizie/certificat de incadrare in grad de handicap,este acea ca auto sa detina adaptare tehnica conform prescriptiei medicului specialist
Adaptare tehnica trebuie sa fie verificata si omologata de catre RAR
ynocentta, utilizator
Buna,
Cum am spus persoana respectiva nu poseda permis de conducere? Ma intereseaza si alte conditii ....cum as putea sa o inscriu totusi pe numele ei fara ca sa aibe permis?
bogdan666, utilizator
De inmatriculat auturismul puteti sa o inmatriculati pe numele persoanei cu dizabilitate
Problema esentiala este daca masina adusa din Anglkia care detine caracteristici speciale fata de cele europene,poate fi inmatriculata,daca masina are adaptare tehnica conform prescriptiei medicului
In cazul masinilor provenienta Anglia,Canada,se ridica probleme aparte fata de restul autorturismelor
In baza cartii de identitate care precizeaza toate caracteristicile tehnice ale autoturismului,
este necesar sa contactati RAR care va poate preciza in ce conditii se poate inmatricula pe persoana cu dizabilitate locomotorie