Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii suspendare contract de munca
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

suspendare contract de munca

Am un salariat care ste concediu medical de 6 luni si va mai sta are cod 14, eu nu am facut suspendarea in revisal, care sunt consecintele si ce este de facut in continuare, am avut si control de la ITM si nu au sesizat acest aspect. Multumsc anticipat pentru raspuns!
1. Suspendarea contractului individual de munca pentru concedii medicale este o suspendare de drept si ea nu se inregistreaza in Revisal si nici nu se emite decizie de suspendare a CIM.

2. Din HG 500/2011 privind registrul general de evidenta a salariatilor:

Art. 3
(2) Registrul se completeaza in ordinea angajarii si cuprinde urmatoarele elemente:
h) perioada si cauzele de suspendare a contractului individual de munca, cu exceptia cazurilor de suspendare in baza certificatelor medicale;

3. Din Codul muncii:
Art. 50 Contractul individual de munca se suspenda de drept in urmatoarele situatii:

a) concediu de maternitate;
b) concediu pentru incapacitate temporara de munca;
Multumesc pentru raspuns!