Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendare CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendare CIM

Buna ziua !
Este obligatorie suspendarea CIM pe parcursul concediului medical ?
Care este temenul in care se poate tr. ReviSal ?
Multumesc frumos !
1. Din Codul muncii:

Art. 50
Contractul individual de munca se suspenda de drept in urmatoarele situatii:
a) concediu de maternitate;
b) concediu pentru incapacitate temporara de munca;

2. Din HG 500/2011 privind registrul general de evidenta a salariatilor:

Art. 3
(1) Registrul se intocmeste in forma electronica.

(2) Registrul se completeaza in ordinea angajarii si cuprinde urmatoarele elemente:

h) perioada si cauzele de suspendare a contractului individual de munca, cu exceptia cazurilor de suspendare in baza certificatelor medicale;

3. Nu se face decizie de suspendare a CIM pentru concedii medicale si nu se inregistreaza in Revisal.
Multumesc inca o data !
Am avut parte de de atatea interpretari, incat nu mai stiam daca procedez bine sau nu!