Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se transmit prin vanzare \\"datoriile\\" asumate fara ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se transmit prin vanzare "datoriile" asumate fara act notarial?

Buna ziua

Ce se intampla daca cineva cumpara o proprietate, care, fara stirea persoanei, fusese promisa spre vanzare altcuiva si exista un inscris de mana in acest sens, insa care nu era inregistrat in cartea funciara, cine raspunde de "datorie": cumparatorul sau vanzatorul care a vandut stiind ca incheiase o intelegere anterioara?

Multumesc
Daca cumparatorul este de buna credinta nu raspunde. faptul ca intelegerea nu a fost notata la CF nu este opozabila tertilor adica si cumparatorului de buna credinta. Acum depinde si ce intelegere/promisiune ati incheiat si ce clauze exista in acel act.
Multumesc frumos pentru raspunsul prompt