Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reziliere contract
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Reziliere contract

Buna ziua,

Am intr-un contract de subanchiriere urmatorul articol pe care nu prea il inteleg.
" Neexecutarea obligatiilor de plata asumate prin prezentul contract de catre sublocatar in termen de 30 zile de la data scadenta da dreptul locatarului de a rezilia conbtractul, de drept, fara punere in intarziere, fara interventia vreunei instante judecatoresti, in temeiul prezentului pact comisoriu de gradul IV."
Aceasta inseamna ca daca nu platiti chiria la termenul stipulat, locatorul poate decide incetarea contracului fara sa va dea in judecata sau sa va notifice in prealabil intarzierea la plata.
Am contractul pe o perioada de 2 ani. Din cauze financiare nu mai pot suporta chiria spatiului si doresc sa il anunt ca voi elibera spatiul cu data de 01. a lunii August. In contract se specifica faptul ca trebuie sa il anunt cu 60 de zile inainte in conditiile in care sunt cu chiria la zi si mai am si garantie depusa. Intrebarea mea este ca : Daca parasesc spatiul la 01.08.2013. Avand toate datoriile platite, ma poate da in judecata ca nu am respectat cele 60 de zile( in care trebuia sa il anunt ?).Il anunt de fapt cu 20 de zile inainte.
Multumesc
costy_ony, utilizator
Sau daca suspend activitatea firmei tot din motive financiare de la 01.08.2013, si ii aduc la cunostinta in scris acest lucru ma mai poate obliga sa stau cele 60 de zile?
Este importanta cunoasterea tutror clauzelor contractuale pentru a vedea la ce riscuri va expuneti.