Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proprietate

in 1988 bunicul vinde nepotului 1300 mp dar in act s-a tredcut numai 250 mp.Intre timp acesta a decedat si vreau sa stiu ce actiune introduc ptr a deveni proprietar pe tot terenul?
Chiar daca bunicul a avut 1300 mp, a vandut nepotului 250 mp iar acesta din urma este proprietar numai pe 250. (nu conteaza ce s-au inteles verbal, conteaza ceea ce este scris in act)
Daca restul pana la 1300 au ramas in patrimoniul bunicului, nepotul trebuie sa se adreseze mostenitorilor acestora pentru a cumpara ce a mai ramas.
Daca restul terenului a fost trecut in proprietatea statului va trebui sa se adreseze primariei pentru cumpare.

Daca nepotul este si unic mostenitor al bunicului (presupunand ca a avut un singur copil care a fost parintele nepotului, si acesta este decedat), nepotul mosteneste restul de pamant (daca a ramas in patrimoniu bunicului) sau poate introduce o actiune in revendicare (daca terenul a fost luat de stat).