Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONTRACT CONVENTIE CIVILA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONTRACT CONVENTIE CIVILA

Scoala noastră a incheiat o conventie civila pentru sofer microbuz scolar și aș dori să știu dacă pe lângă contribuția la sănătate de 5,5% și impozit 16 % se reține și CAS 10,5 %?
Menționez că șoferul nu este salariatul altei unități și nici pensionar sau șomer.
Chiar daca este vorba de asa ceva, poate fi o activitate ocazionala .. nu se specifica nicaieri ca este vorba despre o activitate zilnica.
@freeelis
Exista subordonare, activitatea se desfasoara cu microbuzul scolii si se transporta elevii zilnic, de luni-vineri, dimineata la scoala si dupa-amiaza, spre casa, cu exceptia vacantelor.
Chiar daca user-ul nu a mentionat aceste date pe forum, acesta este modul de desfasurare a activitatii.

@capitaneanu_mioara
Va sfatuiesc sa incheiati CIM. Din datele pe care le-ati prezentat pe forum e munca la negru. Daca vreti sa va asumati riscuri inutile pastrati contractul civil.