Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Probleme desfacere contract
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Probleme desfacere contract

In urma cererii de desfacere a contractului de munca al unui salartiat, se emite decizie conf. art.55 b.
Ulterior de incheie un contract de cesiune a drepturilor patrimoniale de autor, cu acelasi salariat, iar la scurt timp se doreste incheierea colabborarii cu acesta.
In acest scop, i se aduce la cunostinta salariatului, printr-o instiintare scrisa ca in termen de 30 de zile se incheie colaborarea.Persoana in cauza refuza sa semneze acea instiintare(ca a luat la cunostinta).I s-a trimis prin posta cu confirmare de primire, dar persoana sustine ca nu o va lua in considerare.
Ce se poate face in acest caz si i se poate cere persoanei sa "dea in scrs" ca refuza sa semneze instiintarea?

Va multumesc!
Contractul de cesiune a drepturilor de autor ar trebui sa aiba o clauza de reziliere sau de incetare pe care sa o invocati, evident de buna credinta.Daca ati invocat-o si cedentul nu este de acord, incercati sa va conciliati.In caz ca nu reusiti, va ramane calea instantei de judecata.
In cazul in care nu reusiti sa indeplinit procedura nici prin posta, incercati sa va adresati unui executor judecatoresc care va putea sa indeplineasca aceasta procedura.
Ca in cazul cercetarii disciplinare i se trimite prin posta cu confirmare de primire cu 5 zile inante cel putin. Daca acesta nu se prezinta angajatorul poate dispune aplicarea deciziei.