avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 866 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale O societate din Germania poate inchiria un birou in ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

O societate din Germania poate inchiria un birou in Romania?

Buna ziua ,
Angajatorul meu este o socitate din Germania cu forma juridica GmbH .
Intrebarea este poate aceasta societate sa inchireze un birou in Romania pentru departamentul de IT al societati ?
Este legal sa isi relocheze aici un departament (ca si societate din Germania) ?
Trebuie deschis un punct de lucru in Romania ?

Va rog sa ma ajutati cu un sfat , multumesc !
Cel mai recent răspuns: bigpaulie , utilizator 12:12, 10 Iulie 2013
Orice firma este libera sa isi infiinteze sucursale/puncte de lucru sau sa isi relocheze activitatea in orice tara din lume.
Ma refeream la faptul ca abele tari sunt in UE si ma gandeam ca este mai usor dar din cate inteleg eu trebuie sa infiintam aici o societate , nu putem lucra pe societatea din Germania ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infiintare firma mini-gmbh in germania cu sediul in romania farc9 farc9 Buna tuturor, momentan am un magazin online in romania si showroom in cluj-napoca in domeniul sportiv. Colaborez in special cu importatori pe romania, dar in ... (vezi toată discuția)
Punct de lucru tivluc tivluc Buna ziua, administrez o societate care se ocupa cu comertul utilajelor de constructii, sediul social al societatii este in Maramures si as dori sa ... (vezi toată discuția)
O sc isi poate deschide in strainatate, punct de lucru, filiala, sucursala, sediu secundar? alina240 alina240 O SC isi poate deschide in strainatate (UE) filiala, punct de lucru,, sediu secundar, sucursala, sau reprezentanta? In statut scrie ca societatea isi poate ... (vezi toată discuția)