Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de inchiriere (agentie imobiliara)
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de inchiriere (agentie imobiliara)

Buna ziua.V-as ruga frumos, daca se poate, sa-mi lamuriti anumite aspecte.Acum 3 saptamani am vrut sa inchiriez un apart.cu 2 camere.Am gasit la o agentie imobiliara.A doua zi dimineata am mers la agentie, am negociat comisionul (5oo ron) , mi-au dat bon fiscal (se poate sa existe bon fiscal fara tva???) si ''directoarea'' m-a pus sa scriu o declaratie precum ca eu am platit 500 ron comision si ca in cazul in care nu se mai perfecteaza contractul oricum banii raman la ei, eventual imi ofera alt imobil.Specific ca eu nu am vb deloc cu proprietara decat cand am ajuns acolo, am vb la telefon, am facut cunostinta si atat.Am platit 150 de euro chiria,150 euro garantia si comisionul agentiei, bani care au ramas la agetie din cate am inteles (m-a sunat ulterior directoarea sa mi zica ca proprietara nu si a luat banii 300 euro, inca sunt acolo;proprietara sta in alt oras).AAAA!! si ca sa va amuzati nitel, directoarea mi-a zis ca ''declaratia'' aceea a mea este testament olograf..si ca ea merge in instanta cu ea..(i-am zis ca nu i-am lasat nimic cu limba de moarte).PRIMA MEA INTRABARE AR FI : ce fel de act este declaratia aceea, ce forta juridica are.Proprietara tot nu a venit (au trecut 3 sapt) sa incheiem contractul, sa semneze, contractul fiind semnat doar de mine si agentie.Plus ca numele proprietarei e gresit cu o litera.Ce as putea sa fac eu acum sa conving proprietara sa incheiem contractul odata si sa mi aduca si un pat, cel existat fiind jalnic:( Ea zice ca nu e vina ei, ca tb sa ne gospodarim si nici de al naibii nu raspunde le telefon.Raspunde doar can vrea, si atunci pt 1 min ca e ocupata.X-( Multuuuuuuuuuuumesc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
In conditiile mentionate analizati oportunitatea renuntarii la asemenea colaborare
Daca proprietarul nu asigura minimum de conditii decente,daca nu are interes sa semneze contractul de locatiune,in conditiile in care locatarul a semnat contractul a achitat oblgatiile catre agentie ,a achitat obligatiile si garantia solicitatat de locator,este de preferat sa analizati temeinic necesitatea unui astfel contract de locatiune
Da, ar fi de preferat o incetare a acestei colaborari...insa eu cum imi pot recupera banii??? Comisionul agentiei nu am nicio sansa, iar chiria+garantia platita, nu am nimic la mana ca le-as fi platit.E cuvantul meu impotriva cuvantului proprietarei.Eu locuiesc acolo doar pe baza asa-zisului contract cu agentia si atat.Din informatiile care le-am strans eu, agentiile imobiliare nu au vreo lege speciale ori ceva asemanator pt desfasurarea activitatilor, in cocluziile contractele incheiate de agentii sunt contracte de intermediare.Exista dispozitii referitoare la contr de intermediere in NCC si din cate am inteles eu comisionul acesta se plateste in cazul in care contractul este incheiat, perfectat.Deci in situatia de fata nu este.Imbogatire fara justa cauza???:">
1-Comisionul agentiei-nu aveti temei legal sa il solicitati-aceasta a avut obligatia strict a intermedia partile fara a se implica si fara a-si asuma responsabilitati fata de eventualul contract de locatiune
2-De regula orice suma avansata proprietarului in cadul unui contract de locatiune se acorda concomitent cu semnarea unui document care sa dovedeasca ca la data X s-a achitat suma Y reprezentand...
Notificati oficial proprietarul cu termen concret pentru a semna contractul de locatiune
Daca proprietarul nu raspunde,pentru recuperare suma avansata analizati necesitatea unei actiuni in instanta