avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 767 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Am achizitionat o masina fara plata taxei de mediu
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Am achizitionat o masina fara plata taxei de mediu

Bunaziua am cumparat o masina rulata in romania dupa septembrie 2007 a fost prima inmatriculare la vanzarea acesteia mi sa emis o adeverinta de la anaf prinvind ca taxa nu a fost restituita bine eu am efectuat autenficarea masini(RAR)dupa toate taxele la CeC ETC.am inscriso la taxa si impozite dar la politie am fost oprit pentru ca mi sa spus ca nu am ce face cu acea adeverinta pe langa ea am nevoie si de o chitanta tot te la anaf precum ca taxa a fost platita si nerestiuta bine am facut cererea pt a avea dar nu am avut ocazia de a si primi din cauza faptului ca taxa nu reiesa in baza de date de la ANAF bucuresti in final am luat asa zisa teapa eu sunt al 3'lea propietar al acestei masini.Vazand asta am luat decizia cu fostul propietar de a se intocmi o procura eliberat prin notar precum pot circula cu ea in teritoriul romaniei dar si in afara romanie pentru ca ies foarte des din tara.Procura mia facuto acum trebuie sa astept de a o primi.Am facut acest pas din motivul ca actual nu dispun de suma ceruta pentru platirea taxei de mediu find de 2000€ si am spus momentan as putea circula cu aceasta procura pana cand voi avea suma disponibila pentru a putea inscrioreo ?Intrebarea mea catre dumneavoastra este prin ciuda faptului ca am fost asa zis inselat de acea adeverinta pentru ca parea mea a fost falsa pot cirula cu acea procura momentan atat in tara cat si afara ?sau exista alta modalitate a inscrie masina fara a plati aceasta taxa de mediu ?? va multumesc anticipat astept raspunsul

Alte discuții în legătură

Timbru de mediu mitica665 mitica665 Va salut cu respect si le multumest celor care ma poate ajuta si pe mine in legatura cu taxa de mediu.Am cumparat o masina la inceputul lui Ianuarie nu stiam ... (vezi toată discuția)
Problema inmatriculare masina alex67jjy alex67jjy Am cumparat o masina de la un cunoscut..masina este momentan inscrisa in bulgaria cu actele expirate,din cauza ca bulgari au bagat impozitu in asigurare masina ... (vezi toată discuția)
Timbru de mediu babetoo babetoo daca ma puteti ajuta : m-am adresat Finantelor pt. eliberarea unei dovezi referitoare la taxa de prima inm., acolo mi s-a spus ca nu apare ca a fost platita ... (vezi toată discuția)