Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... timbru de mediu
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

timbru de mediu

Va salut cu respect si le multumest celor care ma poate ajuta si pe mine in legatura cu taxa de mediu.Am cumparat o masina la inceputul lui Ianuarie nu stiam ca trebuie sa platesc aceasta taxa de mediu,am facut toate actele necesate ;am inscriso pe nulele meu la financiar,am facut autenticitatea si cand am fost la politie sa o inscriu pe numele meu mi-au cerut dovada ca am platit taxa de mediu.Am fost la ANAF am depus o cerere pt stabilirea taxei dupa o saptamana am luat rezultatul am ramas uimit ma costa mai mult decat am dat pe masina am inceput sa ma interesez cum este cu taxa si cineva mi-ai zis sa mai astept ca inca se mai dezbate in parlament etc.Dupa 15 aprilie sa aprobat noua taxa(surpriza)de ce ii zic asa pt ca pe 18 aprilie am intrat pe net si mi-am calculate singur taxa pe calculatorul de la ANAF si mia dat o suma de 1500 lei am zis asta e este la jumate fata de cealalta saptamana asta am fost iar la autenticitate am depus iar crere pt calcularea taxe SI aici este surpriza ca taxa este aceasi ca cea din anul trecut.Intrebarea mea este ce trebuie sa fac si care ar fi rezolvarea in aceasta situatie.Si ce pot pati daca nu o mai inscriu la politie?Va multumesc!!!
Legea timbrului de mediu prevede ca atunci cand taxa are o valoare f mare raportat la valoare masinii se paote solicita o reducere a taxei. Insa nu se arata daca pe cale administrativa sau judecatoreasca