Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul la munca al persoanelor cu handicap
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul la munca al persoanelor cu handicap

Buna seara.Vin cu o intrebare catre dumneavastra;o persoana incadrata intr-un grad de handicap grav(HIV/SIDA .care vrea sa lucreze pentru a-si suplimenta veniturile, cate ore de munca trebuie sa presteze? Din cate stiu are voie sa lucreze doar 4 ore!?Daca- mi puteti raspunde ,m-ar interesa si daca este prevazut undeva in lege acest lucru.Stiu doar ca sunt ateliere protejate care angajeaza persoane cu aceasta problema;angajatii lucreaza 7-ore si primesc un salariu de 4sute de lei.,ori acest lucru nu mi se pare corect.Va multumesc anticipat pentru raspuns.
In c.i.m. ce salariu aveti trecut?
Buna ziua. Am o persoana angajata cu handicap, stiam ca daca angajatorul are angajati sub 75 de salariati si are angajata o pers cu handicap, primeste o subventie lunar timp de 12 luni de la AJOFM. Mai este valabil? si aceea persoana ese scutita de la plata impozitului pe venit?
Multumesc mult.