Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procedura de vanzare-cumparare a unui autovehicul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procedura de vanzare-cumparare a unui autovehicul (inmatriculat in Romania) efectuata pe teritoriul Italiei.

Buna ziua!

Sunt in Italia si doresc sa achizitionez de aici un autoturism deja inmatriculat in Romania. Din cate am inteles trebuie sa merg cu actualul proprietar la ambasada Romaniei si sa facem urmatoarele acte: contract de vanzare cumparare si imputernicire de a-l reprezenta la Politia Romana in vederea radierii masinii respective de pe numele sau.

Intrebari:

1. La Consulatul Romaniei se pot face aceste acte?
2. Am nevoie si de alte acte, cum ar fi o procura cum ca pot circula cu respectivul autovehicul in Uniunea Europeana, avand in vedere ca facem contract de vanzare-cumparare?

Va multumesc!
Dupa indelungi telefoane si mailuri am aflat raspunsul:

Se poate face contract de vanzaare-cumparare tip intre cumparator si vanzator, fara a fi nevoie de nimic altceva pentru intrarea in tara (in cel mai rau caz la vama te pune sa dai un telefon fostului proprietar sa confirme).

Odata ajuns in tara ai nevoie de fisa de neurmarire fiscala si poti merge linistit sa faci recunoasterea si apoi dosarul de inmatriculare.

Multumesc pentru atentie.