Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Actiune in constatare drept de proprietate teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Actiune in constatare drept de proprietate teren

Parintii mei au cumparat o casa la tara in 1982 . In actul de vanzare-cumparare scrie ca : “ terenul aferent locuintei in supr 250mp trece in proprietatea statului conf. art 30 al. 2 din legea 58/1974, urmand a fi atribuit in folosinta dobanditorilor –terenul necesar – pe durata existentei constructiilor .” In realitate ei au cumparat in 1982 , de la vanzator o casa cu teren mult mai mare ( cca 2000 mp ), dar care am inteles ca la vremea respectiva nu era voie sa fie trecut in proprietate . Pana acum parintii mei, care sunt foarte in varsta nu au revendicat pamantul desi ei au stapanit neintrerupt acest teren ingradit (de 2000mp ) din 1982 si pana in prezent . Intentionam sa deschidem in instanta o actiune de constatare a dobandirii dreptului de proprietate . Ce ar trebui mentionat in aceasta actiune: sa apelam la uzucapiune, sau cum ar trebui sa procedam ? Ce acte ar trebui sa anexam ? Va multumesc anticipat ptr. rabdare si raspunsuri.
Sau, ca alternativa, puteti solicita eliberarea Ordinului Prefectului pentru respectiva suprafata de teren...
In acest moment ptr o perioada este sistata posibilitatea prin Ordin al Prefectului datorita faptului ca urmeaza sa se inventarieze in toata tara terenurile .( Asa am fost informati de la Primarie cat si Notariat ) . Pana la finalizare inventariere nu se pot face intrari in posesie (primire cereri ) prin Ordin Prefect . Va multumesc .