Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Care ar fi pretul pe care Romania nu si l-ar permite ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Care ar fi pretul pe care Romania nu si l-ar permite la CEDO ?

Politica Romaniei este una evidenta de indreptare a erorilor judiciare prin abuzuri!
Pretul condamnarilor la CEDO fiind unul mai mult decat rezonabil, raportat la faptul ca in Romania s-au "reparat" situatiile prost solutionate, iar "cancerul juridic" a fost indeparta, fara o clara certitudine ca nu va recidiva.
Poate ca pretul platit la CEDO este prea mic. Poate ca se va ajunge la daune de milione de euro per speta si astfel se va ajunge la costuri pe care Romania sa nu le mai considere "rezonabile".
Doar atunci se va adopta o politica de solutionare corecta a fiecarui caz in parte si doar atunci justitia va fi infaptuita conform CEDO !
Stimat forumist,

Curtea Europeană a Drepturilor Omului, precum este de notorietate, evită să acorde despăgubiri mari - mă refer, în special, la daune morale, deoarece daunele materiale, fiind ușor de dovedit, pot fi acordate în cuantum mai mare.

Nu este un lucru rău, în opinia mea. Această politică are în vedere și Principiul Subsidiarității, respectiv analiza cauzei pe plan intern, conform principiilor Convenției.

Din punctul de vedere al justițiabilului, sumele acordate de CEDO sunt mici, în cele mai multe cazuri. Din punctul de vedere al contribuabilului, pot părea mari. Este nevoie să se mențină o balanță echitabilă pentru toți, astfel.

Iar, nu în ultimul rând, CEDO nu este o instanță de recurs la nivel european. Una din consecințele acestei necompetențe materiale este și posibilitatea redeschiderii procedurii pe plan intern, respectiv rejudecarea după câștig CEDO. Dreptatea se poate căuta în propria țară, cum este și normal. Și acesta este un bun argument pentru limitarea despăgubirilor.

Și nu în ultimul rând, Curtea Europeană nu dorește să promită ceea ce nu se poate da. La Strasbourg nu se văd cu ,,ochi buni,, acordarea de despăgubiri iluzorii, cum în cazul Statului Român putem vorbi de o practică - vezi Legea 10/2001, cu modificări, vezi cazul Legii 221/2009... Astfel de despăgubiri nu au valoare reală.

Deci, sincer, mecanismul de acordare a despăgubirilor este bine conceput, constituiind o politică în avantajul cetățeanului.

Cu stimă.
andreigrigoriu, moderator
Statul a fost condamnat de instantele din Romania, in ultimii cinci ani, la plata a 450 de milioane de euro, pentru despagubirea victimelor erorilor judiciare achitate de instantele romanesti si pentru restituirea proprietatilor. Alte 155 milioane lei au fost platite de Finante cu titlu de daune, ca urmare a condamnarilor Romaniei la CEDO.

Iata sumele platite de ANAF prin Directiile Generale ale Finantelor Publice judetene si Ministerul Finantelor prin aparatul central, in ultimii cinci ani:
2008: 34.622.638 lei
2009: 40.353.401 lei
2010: 53.071.118 lei
2011: 112.385.155 lei
2012: 195.203.951 lei
2013 (ianuarie – 31 iulie): 64.472.954 lei
Rezulta asadar un total de 500.109.217 lei. Ceea ce inseamna, la un curs de 4,5 lei/euro, o suma uriasa de 111.135.381 euro.
Nu sunt insa singurele sume la plata carora statul a fost condamnat de instantele interne in perioada 2008 – 2013. La acestea se adauga cele platite prin Autoritatea Nationala pentru Restituirea Proprietatilor, dupa cum urmeaza:
2008: 251.290.000 lei
2009: 179.974.000 lei
2010: 391.409.000 lei
2011: 249.882.000 lei
2012: 454.500.000 lei
In total, 1.527.055.000 lei, adica 339.345.555 euro.
Concluzia este ca in perioada 2008 – 2013, statul roman a fost condamnat de catre instantele interne la plata unei sume uriase de 2.027.164.217 lei. Ceea ce inseamna 450.480.937 euro.

Condamnarile la CEDO in ultimii cinci ani au insumat 35 de milioane de euro.