Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Legalitate desfiintare garda financiara prin OUG ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Legalitate desfiintare garda financiara prin OUG 74/2013

O.U.G. nr.74/2013 priveste reorganizarea ANAF.In cadrul ANAF functioneaza Garda Financiara.Prin aceasta ordonanta se desfiinteaza Garda Financiara si se infiinteaaza o alta structura de control cu aceleasi atributii.
Intrebare : Daca pentru personalul Garzii Financiare sunt aplicabile dispozitiile art.100(1) lit.a) si c) din Legea nr.188/1999 rep.
1. Garda Financiara functioneaza in subordinea si nu in cadrul ANAF. Daca ar fi functionat in cadrul ANAF nu se mai punea problema preluarii activitatii.

2. Intrebarea pe care ati pus-o porneste de la concluzia dvs.
,,Prin aceasta ordonanta se desfiinteaza Garda Financiara si se infiinteaaza o alta structura de control cu aceleasi atributii"

Art. 100 alin. 1 din Legea 188/1999 este emis in ipoteza reorganizarii institutiiei publice - Garda Financiara. Ori in OUG 74 s-a inscris ca Garda Financiara se desfiinteaza nu ca se reorganizeaza...

3. In litera OUG 74/2013 personalul Garzii Financiare se elibereaza din functie ca urmare a desfiintarii Garzii Financiare. Incredibil dar adevarat. Prin urmare se aplica prevederile art. 99 alin. 1 lit. a) din legea 188. In perioada de preaviz, pana la eliberarea din functie, personalul se poate transfera pe posturile vacante comunicate de ANFP conform alin. 6 din art. 99 mentionat. Bafta!
In concluzie pina se reorganizeaza ei FRAUDA la greu! APLAUZE!!!