avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Impozitare stimulente Garda Financiara 2004-2006
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Impozitare stimulente Garda Financiara 2004-2006

Ca urmare a unui titlu executoriu am primit in iunie 2010 stimulentele care mi se cuveneau la Garda Financiara pentru perioada 2004-2006.Din ele au fost operate retineri,considerandu-se ca fiind drepturi salariale,ca pentru orie salariu,pe legislatia din iunie 2010,adica cu toate retineile(angajat,angajator,asigurari sociale,sanatate,somaj).Fata de reglementarea care priveste stimulentele din perioada 2004-2006,adica pct.17 din anexa nr.5 la H.G. nr.1538/2003,nu trebuia retinut numai impozitul pe venit si sanatate asigurat,asa cum se faceau retinerile din stimulente in 2004-2006 ?
Cel mai recent răspuns: ContSters257414 , utilizator 09:47, 17 Iulie 2013
Pana in anul 2008 ( cred) pentru stimulemntele pe care le primeati se platea doar impozitul . NU se platea ca si pentru salar CAS., CASS< somaj sau alte cele. Nici nu se treceau in carbnetul de munca. Asaca ca aceste stimulente nu intra in baza le calcul la pentsii( daca asta te interesa)
cred ca pe auras2013 il intereseaza daca s-au retinut legal, in iunie 2010, contributiile din suma (stimulente aferente anilor 2004-2006, perioada cand nu se faceau retineri, altele decat impozitul pe venit si sanatate) care a primit-o din titlul executoriu (in iunie 2010).
Precizare intrebare: Daca pentru stimulentele cuvenite in 2004-2006 si primite in 2010 se opereaza toate retinerile,ca si pentru salarii,sau sa retine numai impozit pe venit si CASS asigurat ?
eu cred ca stimulentele nu sunt drepturi salariale si, ca urmare, nu trebuiau operate retineri ca din veniturile salariale.

Potrivit Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală , dispoziţiile art. 31 alin.(1) din Legea nr. 188/1999 şi art. 11 din OG nr.6/2007 conduc la concluzia că stimulentele nu sunt incluse în drepturile băneşti corespunzătoare funcţiei publice, acordarea lor fiind facultativă şi condiţionată de contribuţia directă la constituirea fondului de stimulente.


[ link extern ]


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obligatii plati taxe contract agent asigurari ionut_m36 ionut_m36 Buna ziua, Am incheiat cu o societate de asigurare un contract de agent. Din cate stiu este asimililat unui contract de mandat. Pana in iunie 2010 mi se ... (vezi toată discuția)
Contributii angajat/angajator drepturi de autor zanu zanu Buna ziua In lumina ultimelor modificari aduse de OUG 82/2010, obligatia calcularii, retinerii si platii contributiilor individuale (CAS si somaj) revine ... (vezi toată discuția)
Contributie catre casa de sanatate nelu_63 nelu_63 Buna seara, In luna iunie 2010, din cauza unor grave probleme de sanatate , am fost nevoit sa ma pensionez. La plecarea din unitatea bancara unde am lucrat , ... (vezi toată discuția)