Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... IMPRUMUT BANCAR
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

IMPRUMUT BANCAR

Institutia publica vrea sa faca un imprumut bancar pentru cofinantarea unui proiect european.
Guvernul a emis OG 27/2013 prin care finanteaza aceste proiecte fara dobanda.
Institutia insista.
Ce sfaturi imi dati?
Multumesc!
In principiu, pentru realizarea proiectelor de investitii, se pot contracta imprumuturi in conditiile de eligibilitate stabilite de banca. Aceste imprumuturi sunt aprobate prin HCL.

Multe unitati administrativ teritoriale apeleaza la imprumuturi pentru realizarea obiectivelor de investitii.

Referitor la oug 27/2013 cititi si nota de fundamentare care stabileste care sunt beneficiarii si conditiile care trebuie indeplinite de beneficiari.
[ link extern ]
Iar aici instructiunea 105 pentru beneficiari privind modul de implementare a oug 27/2013 privind mecanismul decontarii cererilor de plata :
[ link extern ]