Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contestatie decizie de concediere
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Contestatie decizie de concediere

buna ziua,

Sc a fost data in judecata de catre un fost angajat. Instanta a respins angajatului ( reclamatul) toate capetele de cerere ca nefondate, insa obliga parata ( societatea com.) la plata cheltuielilor de judecata, ( onorariu avocat); deoarece doar reclamantul a solicitat si a a facut dovada acestor cheltuieli de judecata! ( asta scrie in hot data de instanta!). Mentionez ca in sedinta de judecata, reclamantul a renuntat la judecata; tocmai de aceea nu inteleg de ce trebuie sa plateasca SC cheltuielile lui! Va rog sa ma ajutati!
elenaa25, utilizator
Cred ca este o eroare. Ne puteti posta dispozitivul hotararii sau solutia exacta?
'' Intrucat doar recalmantul a solicitat si a facut dovada cheltuielilor de judecata si data fiind solutia de respingere atat a actiunii, cat si a cererii reconventionale, in temeiul art.274 si 276 c.p.c. , instanta urmeaza a obliga parata la plata catre recalmant a cheltuielilor de judecata in parte , in suma de 300 lei reprezentand onorariu avocat.''
E O SOLUTIE INTEMEIATA??
Pot sa fac recurs in 10 zile de la comunicare, azi am primit-o!!

Sincer, nu inteleg ce inseamna - ,, in parte''!
SC nu a dat pe nimeni in judecata , nu a pierdut procesul insa plateste cheltuielile de judecata! Mi se pare ciudat!

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Se pare ca a fost vorba si despre o cerere reconventionala respinsa. In acest caz, partea care a solicitat cheltuieli de judecata le-a obtinut.

Puteti promova recurs in termen de 10 zile de la comunicarea hotararii Tribunalului.