Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... CHELTUIELI DE JUDECATA
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

CHELTUIELI DE JUDECATA

buna ziua . cine trebuie sa suporte cheltuielile de judecata intr-un proces de succesiune daca procesul s-a incheiat printr-o tranzactie intre parti ? mentionez ca a fost admisa cererea reclamantei , dar si cererea reconventionala a paratei , si la primul termen sa consfintit tranzactia intre parti . multumesc anticipat .
O tranzactie bine facuta trebuie sa rezolve toate capetele de cerere care au investit instanta.
Se pare ca dvs. nu le-ati rezolvat pe toate (capetele) ramanand in discutie cheltuielile de judecata.
In masura in care instanta nu a solutionat acest capat de cerere si partile nu convin asupra rezolvarii puteti formula calea de atac sau solicita completarea hotararii (444 CPC) daca ati solicitat prin actiune / reconventionala cheltuieli.
multumesc pt raspuns . tanzactia sa facut , s-a emis hotarare de expedient , dar la finalul hotararii scrie ca reclamanta sa plateasca bugetului de stat x lei si parata y lei . . dar aceste sume au fost inversate pt ca la inceputul procesului au fost y pt reclamanta si x pt parata *(plata AJOTOR PUBLIC JUDICIAR ) . de ce ne-au fost inversate sumele daca intr-un final ne-am inteles ? nu trebuia sa-si plateasca fiecare suma de care fusese scutita la inceput ?
Daca "inversarea" a facut-o instanta si nu corespunde tranzactiei dvs. solicitati indreptarea erorii materiale strecurate in cuprinsul hotararii de expedient.
am facut cerere pt indreptare eroare materiala , dar s-a respins conform disp art 18 din OUG 51/2008 . am dreptul la recurs dar voi mai avea castig de cauza ?