Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj fara divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj fara divort

buna ziua!
unul dintre soti poate renunta la partea lui dintr-un bun dobandit pe parcursul casatoriei in favoarea celuilalt sot doar pentru simplu motiv ca asa doreste si in acest scop se poate efectua un partaj la un notar care sa consfinteasca dreptul de proprietate al unui singur sot? Sau este absolut necesar un divort pentru aceasta?
In prealabil trebuie lichidat regimul matrimonial actual (presupun ca este comunitate legala in prezent).

(2) În timpul cãsãtoriei, regimul matrimonial poate fi modificat, în condiţiile legii.
ART. 320
Lichidarea regimului matrimonial
În caz de încetare sau de schimbare, regimul matrimonial se lichideazã potrivit legii, prin bunã
învoialã sau, în caz de neînţelegere, pe cale judiciarã. Hotãrârea judecãtoreascã definitivã sau, dupã caz, înscrisul întocmit în formã autenticã notarialã constituie act de lichidare.

Mergeti la un notar si vedeti care sunt pasii.
Bojan I.M., Mediator
multumesc frumos!