avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj fara divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj fara divort

buna ziua!
unul dintre soti poate renunta la partea lui dintr-un bun dobandit pe parcursul casatoriei in favoarea celuilalt sot doar pentru simplu motiv ca asa doreste si in acest scop se poate efectua un partaj la un notar care sa consfinteasca dreptul de proprietate al unui singur sot? Sau este absolut necesar un divort pentru aceasta?
Cel mai recent răspuns: panzarumitica , utilizator 15:52, 18 Iulie 2013
In prealabil trebuie lichidat regimul matrimonial actual (presupun ca este comunitate legala in prezent).

(2) În timpul cãsãtoriei, regimul matrimonial poate fi modificat, în condiţiile legii.
ART. 320
Lichidarea regimului matrimonial
În caz de încetare sau de schimbare, regimul matrimonial se lichideazã potrivit legii, prin bunã
învoialã sau, în caz de neînţelegere, pe cale judiciarã. Hotãrârea judecãtoreascã definitivã sau, dupã caz, înscrisul întocmit în formã autenticã notarialã constituie act de lichidare.

Mergeti la un notar si vedeti care sunt pasii.
Ultima modificare: Luni, 15 Iulie 2013
Bojan I.M., Mediator
multumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj in timpul casatoriei Camelia Iszli Camelia Iszli Se poate face partajul bunurilor comune in timpul casatoriei la notar, daca ambii soti sunt de acord? (vezi toată discuția)
Ce inseamna...? Sorinelbebe Sorinelbebe Am cazut de comun accord cu sotia la un divort de comun acord la Notar am semnat insa nu am inteles ce inseamna acea Nota de lichidare matrimoniala care se va ... (vezi toată discuția)
Soțul poate renunța la dreptul de coproprietate la un apartament ... Victor 70 Victor 70 Soțul poate renunța la dreptul de coproprietate la un apartament cumpărat de sotie în timpul căsătoriei, in favoarea soției? (vezi toată discuția)