avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1830 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj in timpul casatoriei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj in timpul casatoriei

Se poate face partajul bunurilor comune in timpul casatoriei la notar, daca ambii soti sunt de acord?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:51, 22 Ianuarie 2018
da, puteti face partaj si in timpul casatoriei.
In cazul dvs, ca vreti sa va schimbati regimul matrimonia, practic se lichideaza.

Art. 320

Lichidarea regimului matrimonial

În caz de încetare sau de schimbare, regimul matrimonial se lichidează potrivit legii, prin bună învoială sau, în caz de neînţelegere, pe cale judiciară. Hotărârea judecătorească definitivă sau, după caz, înscrisul întocmit în formă autentică notarială constituie act de lichidare.


Ultima modificare: Duminică, 21 Ianuarie 2018
gi-jane2, moderator
Da, se poate face partaj in timpul casatoriei, avand drept consecinta schimbarea regimului matrimonial
Nu are o asemenea consecinta fireasca, . Pot face partaj si atat, pot continua cu aceleasi regim. Numai daca vor, lichideaza si schimba actualului regim.
Ultima modificare: Luni, 22 Ianuarie 2018
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj fara divort panzarumitica panzarumitica buna ziua! unul dintre soti poate renunta la partea lui dintr-un bun dobandit pe parcursul casatoriei in favoarea celuilalt sot doar pentru simplu motiv ca ... (vezi toată discuția)
Ce inseamna...? Sorinelbebe Sorinelbebe Am cazut de comun accord cu sotia la un divort de comun acord la Notar am semnat insa nu am inteles ce inseamna acea Nota de lichidare matrimoniala care se va ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! sotii casatoriti sub regimul comunitatii legale pot ... Legal1228 Legal1228 Buna ziua! Sotii casatoriti sub regimul comunitatii legale pot sa schimbe acest regim cu regimul separatiei de bunuri pe cale notariala (prin conventie ... (vezi toată discuția)