Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj in timpul casatoriei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj in timpul casatoriei

Se poate face partajul bunurilor comune in timpul casatoriei la notar, daca ambii soti sunt de acord?
da, puteti face partaj si in timpul casatoriei.
In cazul dvs, ca vreti sa va schimbati regimul matrimonia, practic se lichideaza.

Art. 320

Lichidarea regimului matrimonial

În caz de încetare sau de schimbare, regimul matrimonial se lichidează potrivit legii, prin bună învoială sau, în caz de neînţelegere, pe cale judiciară. Hotărârea judecătorească definitivă sau, după caz, înscrisul întocmit în formă autentică notarială constituie act de lichidare.

gi-jane2, moderator
Da, se poate face partaj in timpul casatoriei, avand drept consecinta schimbarea regimului matrimonial
Nu are o asemenea consecinta fireasca, . Pot face partaj si atat, pot continua cu aceleasi regim. Numai daca vor, lichideaza si schimba actualului regim.
gi-jane2, moderator