Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Politist lovit - apel, suspendare pedeapsa
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Politist lovit - apel, suspendare pedeapsa

Buna ziua
O persoana a fugit de un politist,iar acesta a cazut si si dislocat umarul,a primit 21 de zile de ingrijiri.

Cel ce a fugit,a primit 6 luni cu executare,din care a facut 3.fiinr acuzat de ultraj

Saptamana asta are apelul.Imi putetie explica va rog,la apel,este audiat iar,sau s ejudeca pe ce a fost declarat deja?

Ce sanse are sa i se suspende restu de pedeapsa,neavand abateri sociale,sau antecedente.

Si inca o intrebare.Se poate ca instanta de apel sa pronunte sentinta pe loc?daca nu,cam cat dureaza pronuntarea unei sentinte.multumesc.
Nu inteleg de ce ar fi ultraj dar poate ca din dosar ar rezulta...

Aveti dreptul de a cere sa fiti audiat.
Doar daca situatia este indoielnica instanta ar putea amana pronuntarea.

In mod normal ar trebui sa fiti achitat conform a ceea ce relatati...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
pai politistul a spus ca eu l-a lovit,nu ca a cazut,si judecatorul a retinut ce a spus el.multumesc.in caz ca nu il achita,ii poate suspenda restu de pedeapsa?
Si pe ce probe se bazeaza?
Nu se poate tine cont doar de declaratia lui ...
Trebuie sa existe un act de la IML care dovedeste daca a cazut sau a fost lovit.