avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Politist lovit - apel, suspendare pedeapsa
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Politist lovit - apel, suspendare pedeapsa

Buna ziua
O persoana a fugit de un politist,iar acesta a cazut si si dislocat umarul,a primit 21 de zile de ingrijiri.

Cel ce a fugit,a primit 6 luni cu executare,din care a facut 3.fiinr acuzat de ultraj

Saptamana asta are apelul.Imi putetie explica va rog,la apel,este audiat iar,sau s ejudeca pe ce a fost declarat deja?

Ce sanse are sa i se suspende restu de pedeapsa,neavand abateri sociale,sau antecedente.

Si inca o intrebare.Se poate ca instanta de apel sa pronunte sentinta pe loc?daca nu,cam cat dureaza pronuntarea unei sentinte.multumesc.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 06:04, 16 Iulie 2013
Nu inteleg de ce ar fi ultraj dar poate ca din dosar ar rezulta...

Aveti dreptul de a cere sa fiti audiat.
Doar daca situatia este indoielnica instanta ar putea amana pronuntarea.

In mod normal ar trebui sa fiti achitat conform a ceea ce relatati...
Ultima modificare: Luni, 15 Iulie 2013
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
pai politistul a spus ca eu l-a lovit,nu ca a cazut,si judecatorul a retinut ce a spus el.multumesc.in caz ca nu il achita,ii poate suspenda restu de pedeapsa?
Si pe ce probe se bazeaza?
Nu se poate tine cont doar de declaratia lui ...
Trebuie sa existe un act de la IML care dovedeste daca a cazut sau a fost lovit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procedura penala,reducerea pedepsei sau suspendarea in parte andronache1112 andronache1112 Buna ziua. este vorba de o perosana fara antecedente penale,condamnata la 6 luni de inchisdoare cu executare,pentru ultraj. nu a lovit direct ... (vezi toată discuția)
Arestare in italia Yna121 Yna121 Buna seara! Va rog sa ma ajutati cu o informatie? Care este pedeapsa, in Italia, in cazul acuzatiei de talharie (furt telefon), ultraj si violenta fata de ... (vezi toată discuția)
Vatamare corporala usoara villysavescu villysavescu Buna ziua , m-am inscris pe acest site pt ca am intrat intr-o problema zilele trecute.Am avut o altercatie cu 2 baieti pe care nu ii cunoastem , pentru ca am ... (vezi toată discuția)