Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Taxe notariale pentru apartament ipotecat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Taxe notariale pentru apartament ipotecat

Cand se vinde un apartament, se plateste la notar 2% din pretul de vanzare al apartamentului. Daca apartamentul e ipotecat, atunci vanzatorul plateste notarului 2% din diferenta dintre pretul de vanzare si valoarea creditului ramas care trebuie restituit la banca?

Va multumesc,
Doru
Doru_2012, utilizator
1. Intr o astfel de operatiune notarul percepe mai multe taxe
- onorariul sau cu TVA care se stabileste in functie de valoarea imobilului
- taxa ANCPI , adica Cartea Funciara pt a intabula bunul imobil pe numele cumparatorului din contractul autentificat, aceasta este de0,15% din valoare sau pret pt persoanele fizice si 0,5% pt persoanele juridice,
Aceste taxe de mai sus sunt datorate de cumparator.
- impozitul care se calculeaza conform codului fiscal in functie de anul dobandirii de catre cumparator, el poate fi 2% daca imobilul este dobandit de mai bine de trei ani si pretul/valoarea este pana in 200.000 Ron sau cand valoarea este mai mare de 200.000 Ron avand tot peste trei ani vechime de dobandire este 4000 + 1% ce depaseste suma de 200.000 Ron.
Daca imobilul este dobandit pana in trei ani, si pretul/valoarea este pana in 200.000 Ron impozitul este de 3%, daca depaseste aceasta suma este 6.000+ 1% ce depaseste 200.000 ron

Acest impozit sau taxa cum doriti sa spuneti o platiti notarului dar acesta o varsa la Buget.
Este impozitul statului.
Din ce v am insirat aici el ramane doar cu onorariul care este cam jumatate din impozit ca sa aveti un ordin de marime. Restul I'l varsa la stat-impozit sau la Cartea Funciara-taxa ANCPI.

In cazul dvs vanzatorul plateste impozitul la tot pretul / valoarea imobilului nu la diferenta, nu conteaza ca din pret se va achita si ipoteca conform acordului Bancii.
ContSters250994, utilizator
Va multumesc atat pentru raspunsul detaliat si complet cat si pentru rapidatea cu care ati raspuns :)

Doru