Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Capital social fundatie umanitara
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Capital social fundatie umanitara

Buna seara!
Care este capitalul social care se depune in cont la infiintarea unei fundatii umanitare?
Multumesc!
Probabil va referiti la PATRIMONIUL INITIAL, caci la ONG-uri nu exista notiunea de ”capital social”. Conform OG 26 / 2000, pentru o fundatie, altele decat cele care au exclusiv caracter de finantator, patrimoniul initial trebuie sa fie in valoare de minim 100 de salarii minime brute pe economice, deci la ora actuala de minim 100 x 800 lei = 80.000 lei, in bani si / sau in natura. Deci nu trebuie sa fie neaparat ca bani depusi in cont, pot fi si bunuri de valoarea adecvata, atestata de un evaluator autorizat...