Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rutiera

Buna ziua, am o mare dilema in legatura cu o amenda rutiera, mai exact 160 lei in 48h si 320 daca nu se plateste. Amenda este pt. un radar. Intrebarea mea este daca amenzile astea se mai prescriu si daca m-ar afecta cu ceva? VA MULTUMESC!
Amenzile se prescriu in termen de 5 ani.
Daca nu platiti in termen de 48 h, politia rutiera transmite debitul de 320 de lei catre Administratia Financiara de la domiciliul Dvs.
Va poate afecta in masura in care aveti de platit impozitul la locuinta, masina, intrucat cei de la Administratia Financiara v-ar putea solicita sa achitati cuantumul amenzii, prioritar fata de celelalte datorii catre stat.
Deasemenea, pot demara procedura de executare silita impotriva Dvs. pentru aceasta amenda.