Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act de donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act de donatie

buna ziua sunt singur la parinti. sunt casatorit si am un copil minor. intrebare: 1] daca parintii mei imi doneaza [numai mie] un apartament in caz de divort sotia are dreptul la partaj? 2] cam cat m ar costa taxele actului de donatie avand in vedere ca apartamentul este cotat pe grila cu pretul de 27000 euro? multumesc
1. Nu
2. donatia este scutita de impozit intre rude pana la grad 3 inclusiv deci si in cazul dvs. Veti plati onorariul notarului, care difera de la un notarul la altul si taxa de intabulare care este 0,15% din valoarea din grila de expertiza imobiliara pt uzul notarilor. Costurile aproximative ar fi in jurul valorii de 2000 RON, insa asa cum v am spus depinde de la un cabinet la altul.
Daca donatia este facuta doar in favoarea Dvs. si nu se precizeaza in actul de donatie ca acesta este donat si sotiei, apartamentul va fi bunul Dvs. propriu, chiar daca donatia este facuta in timpul casatoriei.
Pentru costurile unui astfel de contract, luati legatura cu un notar public pentru ca acestia sunt cei care stabilesc aceste costuri, in raport de grila si in raport de onorariul fiecaruia.
multumesc