Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Sold 462
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Sold 462

societatea X are un contract de imprumut cu o persoana fizica care este administrator la o alta societate ,Y.avem sold in 462 (persoana fizica crediteaza pe x)
Societatea x vinde produs finit societatii y la valoarea soldului din 462 .Din pct de vedere contabil cum lichidez 462 daca persoana fizica vrea ca banii care au fost dati lui x sa acopere datoria lui y ?Este voie sa se faca asa ceva ?
eu inregistrez 411=%701,4427 si ar trebui sa fac 462=411 dar pe baza carui document ?
banii au fost virati de persoana fizica direct in contul nostru bancar
Buna ziua,

Mai bine faceti plati reciproce. Va scuteste de alta bataie de cap.
Daca suma nu este mare puteti face diect prin casa.
adica x vireaza banii catre 462 si sa incasez de la 411 ?suma e mare de 40.000
In cazul acesta trebuie sa faceti prin virament bancar.
virament bancar cea mai buna solutie