avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 895 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Sold 462
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Sold 462

societatea X are un contract de imprumut cu o persoana fizica care este administrator la o alta societate ,Y.avem sold in 462 (persoana fizica crediteaza pe x)
Societatea x vinde produs finit societatii y la valoarea soldului din 462 .Din pct de vedere contabil cum lichidez 462 daca persoana fizica vrea ca banii care au fost dati lui x sa acopere datoria lui y ?Este voie sa se faca asa ceva ?
eu inregistrez 411=%701,4427 si ar trebui sa fac 462=411 dar pe baza carui document ?
banii au fost virati de persoana fizica direct in contul nostru bancar
Cel mai recent răspuns: expertcata , utilizator 21:52, 30 Iulie 2013
Buna ziua,

Mai bine faceti plati reciproce. Va scuteste de alta bataie de cap.
Daca suma nu este mare puteti face diect prin casa.
adica x vireaza banii catre 462 si sa incasez de la 411 ?suma e mare de 40.000
In cazul acesta trebuie sa faceti prin virament bancar.
virament bancar cea mai buna solutie

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incasare rambursuri in cont bancar turcalexandra turcalexandra Buna ziua, ma confrunt cu urmatoarea situatie Societatea mea face livrari (produse pt copii)(detine un magazin on line) catre persoane fizice cu plata ... (vezi toată discuția)
Consideratii privind plata facuta de angajator din contul personal _cristian _cristian Am urmatoarea speta pentru care doresc sa va cer opinia: persoana X este asociat la firma Y, la firma Y un membru de familie grad I este administrator firma ... (vezi toată discuția)
Retragerile periodice din contul firmei sunt legale? Adrian1483 Adrian1483 Un SRL de prestari servicii primeste sume de bani in baza unor contracte incheiate cu diversi clienti. Banii sunt virati in contul bancar al societatii, iar ... (vezi toată discuția)