avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 983 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Contributie la Casa de Asigurari de Sanatate
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Contributie la Casa de Asigurari de Sanatate

Buna ziua,

In octombrie 2008 am emigrat, iar apartamentul proprietate personala l-am inchiriat pe 2 ani.
In aceasta perioada am realizat din inchirierea apartamentului urmatoarele venituri si am platit impozit dupa cum urmeaza:
- in anul 2008 suma de 1012 lei, cu impozitul aferent de 162 Lei
2009 4050 lei 651 Lei
2010 3186 lei 510 Lei

Din pacate nu am stiut ca trebuie sa platesc si contributie la asigurarile de sanatate.
In intreaga perioada nu am primit nici o instiintare cum ca sunt datoare la CAS.
Doar acum in 2013, am primit o instiintare ca trebuie sa depun si acolo copie dupa declaratiile fiscale pentru 2008, 2009, 2010. ca sa imi calculeze cat am de platit. Spre stupefactia mea mi-a fost prezentata suma de 1040 Lei care include majorari si penalitati. Ce pot sa fac?

Multumesc

Ultima modificare: Marți, 16 Iulie 2013
adi13, utilizator

Alte discuții în legătură

Somatie de la casa de asigurari de sanatate simion lenuta simion lenuta Buna ziua, asi dori sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema: Am avut un apartament inchiriat din 2006 pana in 2010 pentru o suma de 450 lei/luna, eu ne ... (vezi toată discuția)
Impozit teren inchiriat de la primarie necromancer necromancer Buna ziua, Am si eu o mare problema. In perioada 2008-2011 am avut un contract de inchiriere cu primaria pentru exploatarea unui teren agricol . Mi-am ... (vezi toată discuția)
Venituri din chirii, debit cnas JanaB JanaB Am inchiriat o garsoniera in ianuarie 2007, am platit impozitul pe chirie(o data la trei luni, daca trecea 15 a luni primeam somatie de neplata a datoriei), ... (vezi toată discuția)