Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... somatie de la casa de asigurari de sanatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

somatie de la casa de asigurari de sanatate

Buna ziua, asi dori sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema:
Am avut un apartament inchiriat din 2006 pana in 2010 pentru o suma de 450 lei/luna, eu ne avand un loc de munca era singurul meu venit, si am primit o instiintare de la casa de asigurari de sanatate in anul 2010 ca am de platit o suma de 1560 lei noi pentru ca nu am fost asigurata in perioada cat am avut apartamentul inchiriat, am fost la casa de asigurari de sanatate am achitat aceasta suma , iar in ianuarie 2012 primesc o somatie cu titlu executoriu ca daca nu platesc suma de 1100 lei zic ei ,,MAJORARI" din 2006 pana in 2010 la suma ce am achitato in 2010, voi fi executat silit.
va rog frumos sa mi spuneti ce sa fac. Va multumesc anticipat.

Trebuie sa platiti daca sunteti convins ca in suma de 1560 lei nu au fost incluse si majorari.
dar se vor mai adauga majorari la majorari?
La noi arice este posibil. Normal ar fi fost sa va spuna in ziua cand ati platit care este suma intreaga datorata, adica debitul plus majorarile.
Majorari la majorari nu se poate.Suma nu se va modifica,daca suma de 1560 lei a stins debitul principal si nu majorari.