Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu pentru incapacitate temporara de munca
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu pentru incapacitate temporara de munca

Buna ziua,

Intrebarea mea este rapida si simpla.
Concediul pentru risc maternal poate fi incadrat ca si Concediu pentru incapacitate temporara de munca?

Multumesc.
Depinde in ce situatie are nevoie de suspendarea CIM. Conform prevederilor legale nu este suspendat CIM. Cazurile de suspendare de drept sunt prevazute expres si limitativ. Ar mai fi cazul prevazut la art 50 lit i CM (in alte cazuri expres prevazute de lege), dar nu am gasit nici in OUG 96/2003, si nici in OUG 158/2005 vreo mentiune in acest sens.
Oricum e de urmarit situatia.