Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Note contabile produse expirate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Note contabile produse expirate

am la raft 3 buc vopsea lavabila expirata in val de 480 lei
am facut proces verbal de casare. ce note contabile trebuie sa fac sa scad gestiunea corect?
multumesc
607=371 (scoatere din gestiune a produselor expirate)

cf art 21 alin.4 lit. c) din codul fiscal ,nu sunt cheltuieli deductibile:
ART. 21 al. 4 c) cheltuielile privind bunurile de natura stocurilor sau a activelor corporale constatate lipsă din gestiune ori degradate, neimputabile, pentru care nu au fost încheiate contracte de asigurare, precum şi taxa pe valoarea adăugată aferentă, dacă aceasta este datorată potrivit prevederilor titlului VI. Nu intră sub incidenţa acestor prevederi stocurile şi mijloacele fixe amortizabile, distruse ca urmare a unor calamităţi naturale sau a altor cauze de forţă majoră, în condiţiile stabilite prin norme;