Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce cota parte din mostenire are sotia in cazul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce cota parte din mostenire are sotia in cazul urmator? Am nevoie urgenta de informatii...daca poate sa ma ajute cineva

1.Un cuplu casatorit de 4 ani si 8 luni cu varste inaintate
2.Avere sot inainte de casatorie: o casa +terenuri+autoturism
3.Avere sotie inainte de casatorie:un aparatament
4.In timpul casatoriei nu au facut achizitii de proprietati
5.Sotul are dintr-o casnicie anterioara un fiu si sotia la fel
6.In caz de deces al sotului ce mosteneste sotia?sau ce cota parte are?daca sotia vinde apartamentul in timpul casniciei lor ce cota parte are la mostenirea dupa sot?
Sotia ar avea 1/4 din masa succesorala (tot ce avea sotul la momentul decesului).
Restul de 3/4 ar reveni fiului sotului.
multumesc ... ma gandeam eu ca asa vine insa nu eram sigura...
:D:">
Ca isi vinde sau nu ap in timpul casatoriei, cota ei la mostenirea sotului va fi aceeasi , de 1/4. Si viceversa e la fel, daca ar muri dansa inaintea sotului si acesta mosteneste 1/4 din ce avea sotia la data decesului.
Cota-parte din dreptul de proprietate a sotiei este de 1/ 4.
multumesc...:D