avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1616 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce cota parte din mostenire are sotia in cazul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce cota parte din mostenire are sotia in cazul urmator? Am nevoie urgenta de informatii...daca poate sa ma ajute cineva

1.Un cuplu casatorit de 4 ani si 8 luni cu varste inaintate
2.Avere sot inainte de casatorie: o casa +terenuri+autoturism
3.Avere sotie inainte de casatorie:un aparatament
4.In timpul casatoriei nu au facut achizitii de proprietati
5.Sotul are dintr-o casnicie anterioara un fiu si sotia la fel
6.In caz de deces al sotului ce mosteneste sotia?sau ce cota parte are?daca sotia vinde apartamentul in timpul casniciei lor ce cota parte are la mostenirea dupa sot?
Cel mai recent răspuns: Ana Mocanu , utilizator 17:11, 16 Iulie 2013
dar daca sotul a facut o donatie fiului sau in timpul casatoriei, acesta cand vine la mostenire duce si donatia ca sa paticipe sau nu?:hammer:
în masa succesorală intră doar bunurile pe care defunctul le avea în proprietate la momentul decesului.
adica aici intra si proprietatea pe care sotia o avea dobandita de mai inaintea casatoriei?
gicu13 a scris foarte clar: "[...]doar bunurile pe care defunctul le avea în proprietate la momentul decesului."

Defunctul, nu sotia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sotia are dreptul la mostenire? bettyna bettyna Buna ziua, Am si eu o nelamurire: in cazul in care mostenitorii sunt sotia( d-na A) si copiii decedatului( B si C) pentru toate bunurile realizate si obtinute ... (vezi toată discuția)
Cat ii revine nepotului si cat fiicei supravietuitoare luminitacoman luminitacoman Subiect: Nora isi mosteneste socrii ? Buna seara. Nora isi mosteneste socrul? Sau transmiterea mostenirii se face pe linie descendenta? Bunicul meu a ... (vezi toată discuția)
Mostenire terenuri fergus1 fergus1 1. Din ce clasa de mostenire si ce grad de rudenie este sotul/sotia persoanei decedate? 2. Dupa decesul tatalui, prin certificatul de mostenire, fiica (fara ... (vezi toată discuția)