Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general FACTURI EMISE GRESIT!
Discuție deschisă în Contabilitate în general

FACTURI EMISE GRESIT!

Buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati cu o situatie. S-au emis si s-au trimis catre beneficiari facturi cu plaja de numere din anul precedent. Stiind ca s-a gresit, am stornat acele facturi si am refacut facturile cu plaja de numere din anul curent. Puteti sa imi spuneti daca am procedat corect si care este cadrul legal la care putem face referire.
Va multumesc foarte mult pt. ajutor!
Buna ziua,

Daca sunt facturi curente cel mai bine ar fi sa vorbiti cu beneficiari sa inlocuiti facturile emise eronat cu cele corecte.
Pai nu se pot inlocui. Sunt deja inregistrate in contabilitate. Nu avem cum sa le inlocuim.