Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale taxa radio -tv
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

taxa radio -tv

Sunt societatile obligate sa achite taxa de radio cf L41/94 daca nu au contract incheiat cu radiodifuziunea romana ( nu cei care au baruri,terare,restaurante) ?

Societatea Romana de radiodifuziune trimite somatii de plata si amenintari cu chemare in instanta catre societati, cum ar trebui raspuns la aceste somatii?
Multumesc
Prin lege, toate societatile, chiar daca nu au aparate de radio, sau nu asculta niciodata SRR, sunt obligate sa plateasca aceasta taxa. Taxa nu este o taxa de ascultare a postului respectiv, ci de sustinere financiara a postului public radio.