Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Taxa radio
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Taxa radio

Ma poate ajuta cineva spunindu-mi daca taxa radio este obligatorie!
Pentru ca am vazut ,ca nu toate firmele sint somate s-o plateasca.Firma mea de ex.nu foloseste nici un program radio,nic
Pe ce criterii se stabileste ac.taxa?
Stie cineva sa-mi spuna in ce art.de lege se specifica ac.plata?
Pentru persoanele juridice plata taxei radio si TV este obligatorie, cum enunta Legea 41 din 1994, republicata si actualizata, articolul 40, alineatul 3, adica

(3) Persoanele juridice cu sediul in Romania, inclusiv filialele, sucursalele, agentiile si reprezentantele acestora, precum si reprezentantele din Romania ale persoanelor juridice straine, au obligatia sa plateasca o taxa pentru serviciul public de radiodifuziune si o taxa pentru serviciul public de televiziune, in calitate de beneficiari ai acestor servicii.

Alieatul 2, referindu-se la obligatiile presoanelor fizice, enunta expressis verbis, ca acele persoane fizice care declara pe propria raspundere, ca nu detin receptoare, nu trebuie sa plateasca taxa, deci pentru persoanele juridice plata taxei este obligatorie, fie ca detine receptoare sau nu.

Nu toate firmele sunt somate, numai cei care nu platesc aceasta taxa prin factura de curent (sau nu figureaza ca atare in evidenta SRR).
Am inteles ca sint niste reglementari mai noi,care ar opri plata ac.taxe.
Pentru ca eu,am firma in ap.proprietatea familiei,nu folosesc pe firma nici radio nici Tv,si in plus platesc tx.radio prin factura de energie electrica,cheltuiala pe care m-am obligat s-o platesc prin contractul de comodat incheiat.
Si totusi...am fost somata sa platesc.
Pe ce baza?
barbutadddddddddddddd, utilizator
In cazul in care factura de electricitate vine pe numele firmei, puteti sa cereti la furnizorul energiei electrice, ca ei sa anunta SRR-ul despre acest fapt. In acest caz somatia ramana fara efect.

In cazul in care factura vine pe persoana fizica, atunci firma nu plateste taxa de radio si TV si ati fost somat pe baza regelementarilor amintite.

Daca insa firma Dvs. este o microintreprindere, puteti apela la decizia ICCJ numarul 2103, din 9 aprilie 2009, in dosarul 1428/33/2008 care anuleaza obligatia de plata a taxelor radio si TV pentru microintreprinderi care NU detin receptoare.

Pentru detalii puteti consulta www.avocatnet.ro/content/art...