Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Executarea silita cf NCPC
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Executarea silita cf NCPC

1. litigiul (actiune in pretentii) a fost inceput pe vechiul cod. hotararea s-a pronuntat in aprilie 2013. Punerea ei in executare si o eventuala contestatie la executare este supusa NCPC sau vechiului cod?
2. debitorul are sediul in Bucuresti. Creditorul este din Timis. Executoruil la care a apelat creditorul functioneaza in raza C de Apel Timis. Acest executor poate popri contul din Bucuresti al debitorului (care are un sediu secundar si in Timis)?
3. Hotarare obtinuta in cadrul unei actiuni judecate pe NCPC - este executorie? Poate fi pusa in executare inainte de promovarea/solutionarea caii de atac?
Potrivit art. 24 NCPV disp.acestei legi sunt aplicabileproceselor si executarilor siliteincepute dupa intrarea in vigoarea a acestei deci dupa februarie 2013.
Orice punere in executare sau contestatie la executare facuta dupa luna februarie 2013 este supusa noilor reglementari,. Executorii inainte aveau competenta teritorila restansa insa acum legea le da voie sa porneasca o execurare silita in orice parte a tarii.
Hotararea care se cere a fi executata nu estte executorie decat daca este definitiva - vezi art. 633-634 NCPC:)