Forum Discuţii juridice Traduceri Acte pentru iesirea minorului din tara
Discuție deschisă în Traduceri

Acte pentru iesirea minorului din tara

Am un copil de 16 ani care trebuie sa plece in Spania, am facut imputernicirea si as vrea sa stiu daca trebuie tradus in limba spaniola(legalizata)? ,el pleaca insotit de un major nu de parinti.
Nu trebuie tradusa, aceasta este necesara la iesirea din Tara. Nu este imputernicire ci declaratia acord. In cazul dvs trebuie data de ambii parinti sau daca minorul este incredintat spre crestere si educare prin sentinta judecatoreasca numai unuia dintre parinti declaratia trebuie data numai de acel parinte. Persoana care insoteste minorul si care nu este parintele acestuia trebuie sa aiba si cazier judiciar.
si la intoarcerea in tara?
La intoarcere nu va trebuie declaratie !