Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul la casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul la casa

Am un coleg care are un apartament cumparat de el inaintea casatoriei.Acesta vrea sa vanda apartamantul pentru a-si lua o casa , pe care o va plati doar din banii lui. Intrebarea mea este daca actuala sotie va avea dreptul la acesta casa . Tin sa mentionaz ca amandoi (si colegul meu si actuala sotie) au cate un copil din prima casatorie)
ca sa nu intre ca si bun din timpul casatoriei va trebui specificat expres in contractul de cumparare ca banii provin din venituri proprii......
multumesc pentru raspuns
Trebuie sa prezinte la notar dovada de unde vin banii proprii(contract de vanzare cumparare a bunului propriu) pe vorbe nu merge.