Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Doctoranzi, perioada de gratie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Doctoranzi, perioada de gratie

Ce inseamna perioada de gratie la un doctorand fara frecventa ?
Influenteaza vechimea in munca pentru pensie sau alte drepturi ?
Studentul-doctorand, care nu reuşeşte să finalizeze teza de doctorat în termenul stabilit potrivit contractului de studii universitare de doctorat şi a eventualelor acte adiţionale la acesta, mai are la dispoziţie o perioadă de graţie de maximum 2 ani, în condiţiile legii, pentru a finaliza şi susţine public teza, depăşirea acestui termen conducând în mod automat la exmatricularea sa.