avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 610 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inchiriere - neplata chirie, reziliere contract
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inchiriere - neplata chirie, reziliere contract

Ce fac cand chiriasul nu a achitat chiria 2 luni? I am cerut in scris prin posta si pe email rezilierea contractului si stabilirea predarii apartamentului. Nu am primit nici un raspuns, la adresa nu raspunde nimeni. Pot intra in apartament? Am cheie si chiriasul stie ca o am
Contractul este inregistrat la Anaf, si conform acestuia contractul Se declara nul daca nu achita chiria si cheltuielile de intretinere
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 09:50, 19 Iulie 2013
Daca ati desfasurat procedura prealabila de notificare obligatie plata,in calitate de locator,notificati oficial locatarul ca pana la data x sa isi ridice bunurile detinute in spatiul cu destinatia de locuit inchiriat si sa puna la dispozitie imobilul
In situatia in care locatarul refuza sa dea curs notificarii,in calitate de locator,intrati in imobil,incheiati proces verbal cu martori cu starea imobilului si a bunurilor existente,consemnati index consum utilitati,eventuale debite inregistrate la asociatia de proprietari
Atentie ! Daca locatarul detine bunuri personale ,se impune sa le precizati in PV,sa le depozitati in vederea predarii catre proprietarul de drept
Notificati oficial locatarul,ca urmare nerespectarii prev contractului de locatiune referitoare la conditiile de reziliere contract,ca urmare a nerespectarii obligatiei in sarcina locatarului de plata chirie/intretinere,urmare a refuzului de solutionare amiabila,incepand cu data x,contractul a fost reziliat,urmand ca locatarul sa ridice eventualele bunuri detinute in spatiul inchiriat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme cu chiriașul Busuioc Ovidiu Busuioc Ovidiu Am o garsoniera inchiriata cu contract inregistrat la a.n.a.f.,ne mobilata. Chiriasul si-a cumparat mobila,intre timp a aparut egrasie in garsoniera. Chiriasul ... (vezi toată discuția)
Contract de inchiriere a locuintei netcupeter netcupeter Buna ziua, Am cateva nelamuriri legate de intocmirea unui contract de inchiriere. In \\"Legea privind inchirierea locuintelor si reglementarea raporturilor ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract de inchiriere - formalitati, sistarea impozitului utilizator35 utilizator35 Buna ziua, In calitate de persoana fizica am inchiriat o camera unei PJ pentru sediu social. In ultima luna nu mi-a mai platit chiria si in contractul de ... (vezi toată discuția)